ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

«ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ» ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ «ΕΞΑΡΤΗΣΗ»

Με πρωτοβουλία του Προγράμματος Αγωγής Υγείας «Στηρίζομαι στα πόδια μου» των μαθητών/-τριών του 1ου ΓΕΛ Αγίας Βαρβάρας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα την «Εξάρτηση» στις 28/02/2013. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι 20 μαθητές της Β΄ και Γ΄ Λυκείου, που παρακολουθούν το Πρόγραμμα, συμμετείχαν σε βιωματική άσκηση παρουσιάζοντας τις εξαρτήσεις που μπορεί να έχουμε στη ζωή μας όπως τα φάρμακα, οι ουσίες, το κινητό, οι ανθρώπινες σχέσεις, το τσιγάρο και η βία. Τη βιωματική άσκηση συντόνισαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος κα Ελένη Στεφανίδη, Βιολόγος, κα Ευλαλία Παπαηλίου, Τεχνολόγος και κα Ελισσάβετ Ντούρου, Φυσικός. Την εκδήλωση παρακολούθησαν η κα Αιμιλία Τσαμουρά, υπεύθυνη των Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας της Δ/νσης Δ. Ε. Γ΄Αθήνας, εκπρόσωποι από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και  οι υπεύθυνες του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Άρηξις» κα Πηνελόπη Λυμπέρη και κα Κυπαρισσία Πρωτοψάλτη. Με τη βοήθεια των καθηγητών του Προγράμματος, οι μαθητές παρουσίασαν τις πιθανές εξαρτήσεις που εκδηλώνουμε στη ζωή μας και τις πιθανές αιτίες που τις προκαλούν. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών και των υπευθύνων του Κέντρου Πρόληψης «Άρηξις». Οι μαθητές του Προγράμματος απάντησαν σε ερωτήσεις των υπολοίπων συμμαθητών τους που παρακολουθούσαν την εκδήλωση, ενώ οι κυρίες Πηνελόπη Λυμπέρη και Κυπαρισσία Πρωτοψάλτη παρεμβαίναν στη συζήτηση. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την προβολή βίντεο από την κα Ψαρρή, καθηγήτρια Πληροφορικής, το οποίο δημιουργήθηκε από μαθητές Β΄ Λυκείου, στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας Επικοινωνιών με θέμα την «εξάρτηση από το διαδίκτυο».

Το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Στηρίζομαι στα πόδια μου» υλοποιείται στο σχολείο μας στη σχολική χρονιά 2012-2013. Η συμμετοχή στο Πρόγραμμα γίνεται εθελοντικά τόσο από τους καθηγητές όσο και από τους μαθητές. Στόχοι του Προγράμματος αποτελούν η ενδυνάμωση της αυτοεκτίμησης και των διαπροσωπικών σχέσεων, μέσα από βιωματικές ασκήσεις και δραστηριότητες, στις οποίες οι μαθητές εκφράζουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους και οι καθηγητές συντονίζουν και παρεμβαίνουν. Οι μαθητές του Προγράμματος συμμετείχαν και σε εποπτική συνάντηση στο Κέντρο Πρόληψης «Άρηξις» με θέμα την εξάρτηση. Παρακάτω παρουσιάζονται φωτογραφίες από την εκδήλωση στο σχολείο μας αλλά και από την επίσκεψη στο Κέντρο Πρόληψης «Άρηξις».

Οι κυρίες Πηνελόπη Λυμπέρη και Κυπαρισσία Πρωτοψάλτη παρεμβαίνουν στην συζήτηση

Από την επίσκεψη των μαθητών του Προγράμματος στο Κέντρο Πρόληψης «Άρηξις»