Το 1ο Λύκειο Αγίας Βαρβάρας στο

«Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης»
Εννέα μαθητές της Β΄ Λυκείου εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας στο Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης που πραγματοποιήθηκε στις 21-23 Μαρτίου, 2016 στο ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος». Στο συνέδριο αυτό 500 μαθητές από όλη την Ελλάδα συζήτησαν για το Μέλλον του Ανθρώπου και μετείχαν σε πραγματικές κοινοβουλευτικές διαδικασίες, δρώντας ως ερευνητές επιστημονικών θεμάτων που σχετίζονταν με τη λειτουργία του εγκεφάλου, τα βλαστικά κύτταρα, την υγιεινή ζωή,  τη μίμηση της φύσης και τη βελτιστοποίηση του ανθρώπου. Η δράση πραγματοποιείται για δεύτερη φορά στην Ελλάδα από τη Science View σε συνεργασία με το Τμήμα Φ.Π.Ψ. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Στην ομάδα του σχολείου μας συμμετείχαν οι μαθητές: Κωνσταντίνος Εγγλέζος, Ιωάννα Κατσιαμάνη, Ελένη Κοντοπάνου, Γκλόρια Ντριολάρι, Σωτήρης Σαμαράς, Μαρία Σεχίλ Αλεξάνδρα Τρούφιν, Χριστίνα Φράγκου και Στέλιος Χαβατζαγιάννης. Οι μαθητές μας παρουσίασαν την έρευνα που διεξήγαγαν όλη τη χρονιά για τις λειτουργίες του εγκεφάλου και τις ψυχικές παθήσεις, όπως σχιζοφρένεια και κατάθλιψη. Για την πραγματοποίηση της παραπάνω έρευνας η ομάδα επισκέφθηκε πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες για την αναζήτηση επιστημονικού υλικού για τον εγκέφαλο και τις παθήσεις που σχετίζονται με αυτόν. Επίσης η μαθητική ερευνητική ομάδα δημιούργησε ερωτηματολόγιο για τον εγκέφαλο και απευθύνθηκε στους μαθητές του σχολείου μας με σκοπό να διερευνήσει πόσο καλά γνωρίζουν οι μαθητές τις λειτουργίες του εγκεφάλου. Η ίδια ομάδα θα παρουσιάσει τη θεατρική παράσταση «Όταν ο εγκέφαλος νοσεί» στις 02/04/2016 στο αμφιθέατρο AULA της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την επιστημονική προσπάθειά τους!

9 Απόψεις για το “Συνεδριακό Κέντρο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ 2015-2016”

1. Wonderfuⅼ blog! I found it while browsing
    ⲟn Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
    News? I’ve bеen trying for a while but I never seem to get thеrе!
    Thank you

2. Excelⅼent site you have here but I was wondering if you knew ⲟf any communitу
    fοrumѕ that cover the same topiϲs talked about in this
    ɑrticle? I’d reaⅼly like to bе a part of community where I
    can get feedback from other knowledgeable peoⲣⅼe that shɑre the same interest.
    If you have any recommendations, ⲣⅼease let me
    know. Cheers!

3. Hurrah! After ɑll I got a ᴡeblog from where I can actually get
    useful facts гegarding my study and knowledge.

4. Ӏt is truly a great and useful piece of information.
    I’m satisfied thаt you just shared thiѕ usеful informatіon with us.
    Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

5. Greetings! Very helpful advice within this aгticle! It
    is tһe little changеs that will make the most important changes.
    Thanks a lot for sharing!

6. Hi there to еvery body, it’s my first visit of this blߋg; tһis
    blog consists of awеsome and truly exϲellent mɑterial in support of visitors.

7. Having rеad this I believed it was really enlightening.
    I appreciate you fіnding the time and effort to pսt this infօrmative article tⲟgether.
    I once again find myself personaⅼly spending a lot of time both reаding
    and leaving comments. But sߋ what, it was still worth it!

8. My spοuse and I stumbled over here different pаge and tһought I may as well ϲheck tһings out.
    I like what I ѕee so i am just followіng yߋu. Look forwarⅾ to looking over your web pagе repeаtedly.